reklama

Boh žehnaj daňovým rajom

Ďaleko viac nám pomáhajú, ako škodia. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Včera, pri listovaní novín, som natrafil na článok o daňových rajoch, kde autor píše, že: "Senát USA odhaduje, že pre daňové raje ročne štát prichádza o príjmy vo výške 100 miliárd dolárov".

Nuž, nezostáva mi napísať nič iné, ako to, že 100 miliárd získaných na daniach naviac (pri neexistencií daňových rajov), je len zbožným prianím (socialistického) Senátu USA. Ten, totiž ráta s ideálnou situáciou, ktorá by v skutočnosti nikdy nenastala. Teda s takou, že peniaze, ktoré nadnárodné koncerny neodvádzajú v rajoch, by odviedli v USA bez toho, aby to akokoľvek ovplyvnilo zamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu sa stretávame s prvým problémom. Upozorňujem, že všetky nasledujúce údaje nepoznám, preto ich len odhadnem.

Predstavte si napríklad firmu Coca-Cola. Tá realizuje svoj ročný zisk v objeme 10 miliárd dolárov v daňovom raji, pričom v USA neplatí žiadnu daň z príjmu. Ale na druhej strane tam zamestnáva štvrť milióna ľudí, ktorí dane platia. Ak Coca-Cola začne platiť daň z príjmu vo výške 50%, tak zisk sa jej scvrkne na polovicu. A čo sa stane? Akcionári Coca-Coly sa pochopiteľne neuspokoja s polovičným ziskom a spoločnosť začnú zefektívňovať. Začne sa prepustením takého množstva ľudí, aby sa čo najviac k predošlému zisku priblížili. Ak to nebude stačiť, neskôr môže prejsť k presťahovaniu Call centra a účtovníctva (ak nie je outsorcované) do Mexika, či výskumu do Indie. Senát USA neskôr zistí, že síce zarobil o 5 miliárd dolárov viac, ale Coca-Cola prepustila 74 250 ľudí, ktorých dnes musí živiť štát. Navyše každý novo nezamestnaný produkuje ďalších novo nezamestnaných (tak isto, ako každý novo zamestnaný produkuje ďalších novo zamestnaných - Multiplikačný efekt). Podľa toho, či ľudia míňajú viac, alebo menej peňazí, dopyt silnie, alebo slabne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po 3!! rockoch Senát USA zistil, že zdanenie Coca-Coly (keďže sa jednalo o rušenie lukratívnych miest) celkovo pripravilo v USA o prácu 105 187 ľudí, pričom to stojí vládu 7 miliárd dolárov. Toto celé nebol iba môj konštrukt. Stovky firiem v USA varovali vládu pred ich zdanením a predbežne aj vyčíslili straty na zamestnancoch. Znamenalo by to prepustenie stá tisícov ľudí a nezamestnanosť vyššiu rovno o percentá.

Senát USA tiež nedomyslel, že peniaze, ktoré sa v daňových rajoch prelejú sa takmer celé vrátia späť. Veď firmy tam zamestnávajú len desiatky ľudí v administratíve, prípadne tam majú menšie sídlo (alebo dokonca len fiktívne).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je ťažké predstaviť si, čo by sa stalo, ak by Coca-Cola bola zdaňovaná od začiatku svojho podnikania. Jednoducho by bol brzdený rozlet spoločnosti a jej expanzia na zahraničné trhy. Možnože Coca-Cola by ešte dnes nepodnikala v Európe, lebo by nemala také postavenie (keďže by nemala peniaze napr. na reklamu a nedokázala by sa tak výrazne spropagovať). A už vôbec by asi neovládla dominantného čínskeho výrobcu nealkoholických nápojov. Aj vďaka tomu, že Coca-Cola neplatí žiadnu daň z príjmu má táto spoločnosť možno 10 krát väčšiu hodnotu a z globálneho trhu nosí peniaze do USA. A sú to miliardy dolárov ročne. A teraz sa jej chce takto americký senát odvďačiť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akékoľvek ďalšie zdanenie by prinieslo aj drahšie výrobky. Vyššia cena=nižší dopyt=nižšia výroba=rastúca nezamestnanosť. Pretože toto opatrenie by sa týkalo stoviek firiem, nie len Coca-Coly! Navyše ak nejaká spoločnosť neplatí dane, znamená to, že výrobky môžu predávať za nižšiu cenu, čo zvyšuje paritu kúpnej sily (reálnu kúpyschopnosť) obyvateľstva i zamestnanosť.

A ako by ovplyvnila nezamestnanosť o 2-3% vyššia v USA nás?

Jednoducho. V USA by bol nižší dopyt, tým by sa znížil aj export Nemecka a Francúzska do USA (ich hlavný exportný trh), sekundárne by sa zvyšovala nezamestnanosť v týchto krajinách, ktoré sú pre zmenu náš hlavný exportný trh, na ktorom by agregátny (celkový) dopyt, slabol.

Tiež nezabúdajte, že napr. bratislavský Volkswagen, ktorý na Slovensku zamestnáva vyše 30 tisíc ľudí exportuje vyše 50% výroby do USA. A čo ak práve bohatí zamestnanci Coca-Coly si kupujú jeho autá? Spôsobíme ďalšiu finančnú krízu bojom proti daňovým rajom?

V druhej polovici apríla predstavím vlastnú daňovú reformu SR, ktorá ráta s nulovou daňou z príjmu pre fyzické i právnické osoby, zrušením všetkých ciel do EÚ, redukovaním odvodov len na dôchodkový, znížením spotrebnej dani z palív na najnižšiu úroveň, ku ktorej sme sa zaviazali vstupom do EÚ (tejto téme som sa už predbežne venoval tu), zrušením všetkých dotácií atď...

PS: Dovtedy napíšem niečo len v prípade, ak ma to veľmi nahnevá.

Jozef Nahácky

Jozef Nahácky

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som majster sveta vo vypínaní svetiel Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu