reklama

5 noviniek zo sveta elektromobilov

Batérie, ktoré sa dobíjajú bez elektrickej energie, či elektomobily bez batérií. Sen, alebo blízka budúcnosť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

1. Batériez MIT-u: Americkí vedci zistili, že ak v bežných iontovo-lítiových batériách použijú elektrolyt fosforečnan železnato-lítny, tak čas nabíjania sa skráti na 20 sekúnd, navyše batérie nestrácajú kapacitu a ani sa neprehrievajú.

2.Dobíjanie z ciest: "Juhokórejskí výskumníci vypracovali plán na dobíjanie batérií elektromobilov nasávaním energie z nabíjacích pruhov zabudovaných do vozovky. Na dobíjanie áut na elektrický pohon by údajne stačilo zabudovať tieto pruhy do 10% mestských ciest. Projekt predpokladá, že pruhy na povrchu vozovky by boli široké od 20 do 90 centimetrov. Autá vybavené magnetickými senzormi by z nich nasávali energiu počas jazdy indukciou bez priameho kontaktu". /Pravda/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3.Batéria na vzduch: Akumulátory sa budú dobíjať vzdušným kyslíkom reagujúcim s uhlíkom, ktorý sa nachádza v batérií. Uhlíkové batérie sú výrazne ľahšie ako konvenčné lítiové, či kobaltové. Životnosť bude 10 krát dlhšia.

4.Lak vyrábajúci el. prúd: Zavrite oči a prestavte si auto. To má plochu niekoľko m2 a dopadá naň slnečné žiarenie. Energia slnečného žiarenia sa odvádza pomocou špeciálneho laku do fotovoltaických článkov, ktoré vyrábajú el. energiu priamo na pohon vozidla, alebo dobíjajú baterku. Problémom laku je zatiaľ nízka životnosť (3 mesiace) a slabá účinnosť (20%).

5. Elektromobily bez batérií?: V ostatnom čase sa objavuje veľa článkov o výrobe energie v kozme. Takáto elektráreň má veľa výhod. Na orbite sa nestrieda noc a deň a slnečné žiarenie tam je 15-20 krát silnejšie. Tiež by to bol zdroj stály, napr. fotovoltaické články na Zemi pri zamračení sa, el. energiu takmer nevyrábajú. Princíp je jednoduchý. Na orbite vo výške 36 000 km by boli umiestnené parabolické tabule, ktoré by koncentrovali slnečné žiarenie do fotovoltaického článku. V ňom by sa vytvorila el. energia, ktorá by bola vo forme mikrovlnného žiarenia (ktorý bude všade okolo nás) posielaná na Zem. Mikrovlnné žiarenie by na Zemi premieňali zariadenia späť na el. energiu, ktorá by smerovala do siete. Výhodou tohto mikrovlnného žiarenia je, že by ho mohli premieňať aj autá so špeciálnym zariadením na to určeným. V tomto prípade by elektromobily nepotrebovali batérie, čím by sa stali oveľa ľahšími a výrazne lacnejšími.

Jozef Nahácky

Jozef Nahácky

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som majster sveta vo vypínaní svetiel Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu