reklama

Ako bojovať proti bakteriálnym infekciám?

Ako je možné, že Španielsku chrípku neprežili práve mladí, dobre živení ľudia a paradoxne ľudia starí, podvýživení zostali nažive? Možno kvôli pridruženým infekciám, ktoré sa dokážu množiť hlavne pri bohatej zásobe niektorých prvkov v organizme.. Navyše prasacia chrípka je neškodná aj tým, že neotvára cestu pre bakteriálnu nákazu. Španielska chrípka túto cestu asi otvárala. V článku ponúkam jeden zo zaujímavých spôsobov chránenia sa pred bakteriálnymi infekciami. Upozorňujem, že to je len jeden z možných spôsobov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Ako je možné, že Španielsku chrípku neprežili práve mladí, dobre živení ľudia a paradoxne ľudia starí, podvýživení zostali nažive? Možno kvôli pridruženým infekciám, ktoré sa dokážu množiť hlavne pri bohatej zásobe niektorých prvkov v organizme.. Navyše prasacia chrípka je neškodná aj tým, že neotvára cestu pre bakteriálnu nákazu. Španielska chrípka túto cestu asi otvárala. V článku ponúkam jeden zo zaujímavých spôsobov chránenia sa pred bakteriálnymi infekciami. Upozorňujem, že to je len jeden z možných spôsobov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatok jeden príbeh:

"V roku 1952 bol Eugen D. Weinberg nadaným mikrobiológom so zdravou zvedavosťou a chorou ženou. Lekári jej diagnostikovali miernu infekciu a predpísali jej antibiotikum tetracyklín. Profesorovi Weinbergovi napadlo, či účinnosť antibiotík nenarúša nejaký prvok v jej strave. Rozhodol sa otestovať, ako budú antibiotiká reagovať na prítomnosť, či neprítomnosť určitých chemických prvkov v strave jeho ženy. Vo svojom laboratóriu na Indiana University prikázal svojej asistentke naplniť desiatky misiek tromi pokusnými zložkami - tetracyklínom, baktériami a organickou, či minerálnou živinou, ktorá bola v každej miske iná. Niekoľko dní na to sa v jednej miske rozmnožili baktérie tak výrazne, že si Weinbergova asistentka myslela, že do nej zabudla pridať antibiotikum. Test s danou živinou opakovala, ale dočkala sa rovnakého výsledku - masívneho bakteriálneho rastu. Živina v danej vzorke dodávala baktériám toľko "paliva", že účinky antibiotika úplne potlačila. Týmto prvkom bolo železo. Weinberg ďalej dokázal, že dostatočný prísun železa umožňuje takmer všetkým baktériám prakticky neobmedzený rast"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Blokovanie železa:

"Vzhľadom k tomu, že železo nie je iba životne dôležitý prvok, ale môže byť i smrteľne nebezpečnou príťažou, nemalo by nás prekvapovať, že proti nemu máme i obranné mechanizmy. U dospelého jedinca bez otvorených rán, či porušenej kože sú to ústa, oči, nos, uši a genitálie. Pretože pôvodná infekcia potrebuje k svojmu prežitiu železo, sú tieto zóny chránené tzv. chelátormi, teda bielkovinami blokujúcimi molekuly železa, čím zabraňujú ich zneužívaniu. Všetko od slín až po hlieny sa chelátormi len tak hemží. V prípade, ak človeka zloží nejaká choroba, prepne sa jeho imunitný systém na najvyšší výkon a spustí tzv. reakciu akútnej fázy. Do krvného obehu uvoľní obranné proteíny a zároveň uzamkne železo, aby ho biologický votrelci nemohli použiť proti nám"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

MOR. Ako je možné, že niektorí prežili a iní nie?

"Kľúčovou súčasťou odpovedi na túto otázkou je prvok železo. Z nových výskumov vyplýva, že čím viac železa sa v danej populácií vyskytuje, tým je táto populácia menej odolná voči moru. V minulosti boli najzdravší muži najohrozenejším segmentom obyvateľstva, pretože deti a starší ľudia obvykle trpeli podvýživou a tým i nízkou hladinou železa v krvi a dospelé ženy sa pravidelne zbavovali železa vďaka menštruácií, tehotenstva a kojenia". Stephen Ell, profesor na Iowa University napísal: "Mortalita bola priamo úmerná obsahu železa v tele. Dospelí muži boli totiž najnáchylnejší, zatiaľ čo ženy (ktoré strácali železo pri menštruácií), deti a starší ľudia boli na tom relatívne lepšie".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Spomínate na obranný systém tela, ktorý okamžite po vypuknutí choroby začne železo blokovať? Ukazuje sa, že u pacientov s hemochromatózou funguje tento proces nepretržite". Hemochromatóza je choroba, pri ktorej sa v niektorých tkanivách hromadí železo a vyvoláva napr. hormonálne poruchy, diabetes mellitus, problémy s kĺbmi, či cirhózu až rakovinu pečene. "Prebytočné železo je síce distribuované telom, ale nie celým. Zatiaľ čo väčšina buniek dostáva viac železa, ako potrebuje, jeden určitý typ sa dočká naopak veľmi obmedzenej dávky. Bunky ku ktorým sa hemochromatóza chová tak sebecky, ak ide o železo, sú typ bielych krviniek zvaných makrofágy. Sú to bunky imunitného systému, ktoré v tele hľadajú narušiteľa poriadku. Ako náhle ho nájdu, obklopia ho a pokúsia sa ho buď zabiť, alebo aspoň spútať a priviezť na stanicu v lymfatických uzlinách. Makrofágy ľudí netrpiacich na hemochromatózu majú železa dostatok. Mnoho pôvodcov infekčných chorôb, napríklad tuberkulózy, dokážu tieto zásoby využiť a rozmnožovať sa (presne tomu sa snaží organizmus blokovaním železa zabrániť). Takže ak normálny makrofág zožerie pôvodcu infekčnej choroby, aby ochránil telo, poslúži mu ako Trójsky kôň a poskytne mu železo, ktoré tento pôvodca potrebuje k rastu. Kým dorazí k lymfatickej uzline, pôvodcovia choroby sú už ozbrojení a nebezpeční. Navyše prostredníctvom lymfatického systému môžu putovať celým telom. Schopnosť využiť železo v makrofágoch ja v zásade dôvod, prečo sú niektoré infekcie smrtiace a iné neškodné. Čím dlhšie dokáže náš imunitný systém infekciu tlmiť a brániť jej v rozšírení a množení, tým lepšie zbrane, napr. protilátky dokáže telo vytvoriť. Ak sú makrofágy chudobné na železo, ako to je u pacientov s hemochromatózou, majú jednu výhodu. Nielenže pôvodcu choroby izolujú od ostatných častí tela, ale ho aj vyhladovia k smrti."

Experimenty:

"V jednom experimente boli do rôznych misiek s baktériami uložené makrofágy ľudí trpiacich hemochromatózou na jednej strane a makrofágy ľudí, ktorí hemochromatózu nemali na strane druhej. Oba dva druhy mali predviesť svoje zabijácke schopnosti. Hemochromatické makrofágy dosiahli drvivého víťazstva a dokázali tak, že v boji proti baktériám si vedú výrazne lepšie ako tie nehemochromatické práve tým, že votrelcom neponúkajú takú zásobu železa".

"Lekár menom John Murray pracoval so svojou ženou v somálskom utečeneckom tábore. Tu si všimol, že mnoho príslušníkov nomádskych kmeňov, napriek všadeprítomnej anémií a opakovanému kontaktu s najrôznejšími virulentnými patogénmi, ako je malária, tuberkulóza, či brucelóza, nejavia žiadne viditeľné znaky infekcie. Rozhodol sa, že si na túto anomáliu posvieti. Najprv začal liečiť iba časť populácie pomocou železa. Ako náhle však v rámci boja proti anémií nasadil niektorým nomádom potravinové doplnky bohaté na železo, výskyt infekcií u týchto pacientov prudko stúpol. Somálski nomádi neodolávali týmto chorobám napriek anémií, ale vďaka nej. Proces blokovania železa v nich bežal na plné obrátky"

Ako sa vyhnúť infekciám?

"V minulosti (18.-19. storočie) sa proti hemochromatóze bojovalo "púšťaním žilou", čím sa znížilo množstvo železa v tele". Problém vedeli rozpoznať len intuitívne, hemochromatóza bola objavená až v roku 1889. "Z vtedajších lekárskych textov vyplýva, že ak navštívil človek lekára s horúčkou, opuchom, či hypertenziou, prišiel o krv. Ak trpel zápalom, mŕtvicou, či nervovou poruchou, prišiel o krv. Ak mal kašeľ, závrate, bolesti hlavy, obrnu, reumu, či problémy s dýchaním, prišiel o krv. "púšťanie žilou" (flebotómia, ako sa jej vraví dnes) je účinnou terapiou pre pacientov s hemochromatózou. Pravidelné krvácanie u nich znižuje obsah železa na bežné hodnoty a zabraňuje škodlivému hromadeniu tohto prvku v tele".

Myslím, že pri akútnej prevencií nevírusových chorôb (napríklad pri chrípkovej infekcií, aby telo nebojovalo s viacerými infekciami naraz, lebo práve vtedy má "menšiu šancu na úspech") je dobré dať si napr. škvarelinu, alebo iné vaječné jedlo. Vajcia obsahujú veľké množstvo chelátorov (ovoferín), ktoré sú v tráviacom trakte výborným inhibítorom vstrebávania železa. Ďalej môžte podstúpiť flebotómiu, darovať krv, alebo si dať "železnú" diétu.

Zdroj: Sharon Moalem: Zdraví zabíjí. Proč potrebujeme nemoci? Dokořán 2007. ISBN:978-80-7363-217-5

Jozef Nahácky

Jozef Nahácky

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som majster sveta vo vypínaní svetiel Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu